Rakieta na 5 w skali Beauforta
Stalin rozpoczął sowiecki program atomowy 20 sierpnia 1945 roku. Na kierownika wyznaczył głównodowodzącego NKWD Ławrientija Berię, dyrektorem naukowym został fizyk Igor Kurczatow.
NKWD zapewniło 293 tys. niewolników i nieograniczone środki. Celem było stworzenie uranowej i pluto- nowej bomby. Pierwszy atomowy wybuch Rosjanie przeprowadzili z ośmio- miesięcznym opóźnieniem w stosunku do planów dyktatora, 29 sierpnia 1949 roku o 7 rano, w Semipałatyńsku.
Rosjanie potrzebowali dwóch lat, żeby po pospiesznie przygotowanej pierwszej eksplozji uporządkować program i przygotować kolejny test, który odbył się 24 września 1951, z blisko trzyletnim opóźnieniem. Ta bomba także była plutonowa, ale z ulepszeniami wymyślonymi przez zespół Kurczatowa. Rosjanie utajnili bomby pod nazwą RDS, czyli reaktywnyj dwigatiel specjalnyj (specjalny silnik odrzutowy).
Tuż po wojnie Rosjanom brakowało materiałów rozszczepialnych, zdobyli w Niemczech tylko...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta