E-oświadczenie o poddaniu się egzekucji
Proces digitalizacji obrotu prawnego postępuje i nie wydaje się to trend możliwy do odwrócenia – uważa radca prawny, wykładowca WSB w Poznaniu, dyrektor obsługi prawnej w BZ WBK SA
U istotnej części uczestników gry rynkowej nieznajomość technologii wykorzystywanych przy sporządzaniu "informatycznych nośników danych" przekłada się wprost na rosnące obawy o bezpieczeństwo dokonywanych z ich udziałem transakcji. Próbując zrozumieć takie odczucia, nie można czynić z wykładni prawa zakładnika "lęków przed nieznanym". Wykładnia oparta na założeniu, że coś jest nielegalne, bo prawie nikt tego nie robi, nie mieści się w kanonie rzetelnej obróbki tekstu prawnego.
W tym kontekście warto zapytać o dopuszczalność składania przez klientów banków oświadczeń w postaci elektronicznej o poddaniu się egzekucji prowadzonej na podstawie bankowego tytułu egzekucyjnego (BTE).
Przypomnijmy, że BTE może być podstawą egzekucji po nadaniu mu przez sąd klauzuli wykonalności między innymi przeciwko osobie, która bezpośrednio z bankiem dokonywała czynności bankowej i – co ważne – po złożeniu przez tę osobę oświadczenia o poddaniu się egzekucji. Roszczenie objęte BTE musi wynikać bezpośrednio z czynności bankowej (art. 97 ust. 1; przepisy bez podania źródła oznaczają prawo bankowe). Ten sam przepis wprowadza wymóg pisemności dla "oświadczenia o poddaniu się egzekucji" (oświadczenie).
Abstrahując od obligatoryjnej i stale wzbudzającej kontrowersje treści oświadczenia, przyjrzyjmy się relacji między art. 97 ust. 1 i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta