VAT od zbycia należności zależy od okoliczności transakcji
Wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 27 października tego roku dotyczy sprzedaży „śmieciowych" wierzytelności. Nie przesądza więc, że takie zasady opodatkowania mają zastosowanie do wszystkich cesji
Obrót wierzytelnościami od lat budzi wiele kontrowersji z perspektywy regulacji obowiązujących na gruncie VAT oraz podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej PCC). W praktyce występuje wiele rodzajów transakcji, w ramach których dochodzi do obrotu wierzytelnościami.
Sedno problemu można jednak sprowadzić do pytania: czy nabycie wierzytelności w danych okolicznościach (np. w drodze cesji) jest usługą w rozumieniu przepisów o VAT (odrębną kwestią jest zastosowanie podstawowej stawki lub zwolnienia)?
Negatywna odpowiedź na tak postawione pytanie może prowadzić do konkluzji, że cesja wierzytelności powinna być rozpatrywana na gruncie przepisów o PCC jako umowa sprzedaży praw majątkowych objęta tym podatkiem.
Pytania pozostają aktualne po zmianie ustawy o VAT, która zaczęła obowiązywać 1 stycznia 2011. Odpowiedzi na nie oczekiwano w związku z wyrokiem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie C-93/10 (Finanzamt Essen-NordOst przeciwko GFKL Financial Services AG).
Zapadł on 27 października tego roku. Jest on tym bardziej istotny, że Naczelny Sąd Administracyjny zawiesił wydanie uchwały dotyczącej kwalifikowania cesji wierzytelności dla celów VAT do momentu ukazania się tego orzeczenia.
Niestety, trudno oprzeć się wrażeniu, że wyrok ETS nie rozwiązuje wielu istotnych wątpliwości.
Trybunał...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta