Jak założyć podmiot leczniczy i rozpocząć świadczenie usług medycznych
Przedsiębiorca może informować o zakresie i rodzajach udzielanych świadczeń zdrowotnych, ale sposób przekazu takich danych nie może nosić cech właściwych dla reklamy
Ustawa o działalności leczniczej, zgodnie z którą zniknie wszystkim znana nazwa Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej, weszła w życie 1 lipca. Zgodnie z prawem wszystkie szpitale i przychodnie muszą w ciągu 12 miesięcy dokonać przerejestrowania i zmiany nazwy, jeśli występują w niej słowa „zakład opieki zdrowotnej”.
W związku z wejściem w życie ustawy zmieniły się też zasady funkcjonowania podmiotów leczniczych (ustawodawca dopuszcza stosowanie skrótu PL), procedura zakładania podmiotów wykonujących działalność leczniczą oraz zasady ich kontroli.
Wszystkie placówki
Oczywiście nowa nazwa podmiot leczniczy to szeroka kategoria. Mieszczą się w niej zarówno ośrodki podstawowej opieki specjalistycznej, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, jak i leczenia jednego dnia czy szpitalnictwa i szpitalnictwa planowego.
Od rodzaju podmiotu zależy przede wszystkim stopień skomplikowania wykonywanych procedur medycznych, a więc i złożoność oraz ilość wymagań stawianych w rozporządzeniach ministra zdrowia. To przekłada się na kosztowność podejmowanej inwestycji.
Rynek usług medycznych jest charakterystyczny, bo w większości przypadków głównym płatnikiem jest Narodowy Fundusz Zdrowia. Specyficzne jest także to, że co do zasady kontrakty przeprowadza się raz na trzy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta