Premie pieniężne to koszt bezpośredni
Związek wypłaconej premii z wielkością przychodu spółki w danym okresie ma charakter bezpośredni. Nieprawidłowe jest więc kwalifikowanie jej do kosztów pośrednich
Tak uznała Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 4 października 2011 (ILPB3/423-304/11-2/KS).
Wnioskodawca zawarł z kontrahentem umowę, na podstawie której udzielał mu premii pieniężnych z tytułu wolumenu dokonanych zakupów. Premie te były kalkulowane jako określony procent wartości netto towarów sprzedanych przez wnioskodawcę kontrahentowi. Były rozliczane na podstawie noty uznaniowej, którą wnioskodawca wystawiał raz na kwartał.
Zgodnie z umową dotyczącą wypłaty premii kontrahent nie był zobowiązany do żadnego świadczenia w zamian za ich otrzymanie. Dodatkowo w umowie doprecyzowano, że nie obniżają one ceny za towary – nie są rabatem, ale dodatkowym świadczeniem pieniężnym wypłacanym przez wnioskodawcę kontrahentowi w zamian za współpracę handlową.
Występując o interpretację, wnioskodawca chciał potwierdzenia, że ma prawo do zakwalifikowania wydatków związanych z premiami pieniężnymi do kosztów uzyskania przychodów innych niż koszty bezpośrednie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta