Zwolniony wiceprezes nie zostanie na lodzie
Nawet Sąd Najwyższy nie jest pewny, czy jeśli spółka po odwołaniu członka zarządu rozwiązała z nim wadliwie umowę o pracę, to może on domagać się przywrócenia do zadań
Pracownik, z którym pracodawca rozwiązał umowę o pracę na czas nieokreślony za wypowiedzeniem, może żądać uznania tego za bezskuteczne, przywrócenia do pracy lub zasądzenia odszkodowania. Zasadniczo wybór roszczenia należy do pracownika. Sąd pracy nie uwzględni jednak jego żądania o przywrócenie, jeśli ustali, że jest to niemożliwe lub niecelowe.
Wówczas orzeka o odszkodowaniu (art. 45 § 2 kodeksu pracy). Nie dotyczy to jednak kobiet w ciąży i w czasie urlopu macierzyńskiego, pracowników w wieku przedemerytalnym oraz chronionych na podstawie przepisów szczególnych, np. działaczy związkowych. Chyba że przywrócenie do firmy nie wchodzi w grę z powodu upadłości lub likwidacji pracodawcy.
Analogiczne regulacje obowiązują w razie rozwiązania angażu bez wypowiedzenia (art. 56 § 2 k.p.).
Dwa stanowiska
W orzecznictwie sądowym zarysowały się dwa stanowiska w sprawie roszczeń odwołanego członka zarządu, którego wadliwie zwolniono....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta