Przydadzą się nie tylko księgi, ale i osoby, które potwierdzą wersję podatnika
W postępowaniu podatkowym jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem
Dowodami mogą być w szczególności księgi podatkowe, deklaracje złożone przez stronę, zeznania świadków, opinie biegłych, materiały i informacje zebrane w wyniku oględzin, informacje podatkowe oraz inne dokumenty zgromadzone w toku czynności sprawdzających lub kontroli podatkowej (z pewnymi jednak zastrzeżeniami) oraz materiały zgromadzone w toku postępowania karnego albo postępowania w sprawach o przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe.
Zawarte w art. 181 op wyliczenie środków dowodowych jest przykładowe (świadczy o tym zapis „w szczególności”). Dopuszczalne są zatem również inne środki dowodowe, niewymienione w tym przepisie, jeśli tylko mogą przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie są sprzeczne z prawem.
Przykładem może być dowód wewnętrzny (sytuacje, kiedy dopuszczalne jest jego sporządzenie, określa rozporządzenie w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów). Powinien on zawierać m.in. nazwę towaru, liczbę i cenę jednostkową a także wartość transakcji. Może więc posłużyć do udokumentowania wydatków.
Dokumenty urzędowe
Przepisy op nie wprowadzają podziału na środki dowodowe silniejsze i słabsze. Wszystkie korzystają z jednakowej mocy dowodowej. Jedynie niektóre, ze względu na szczególne domniemania, mają tę moc niejako zwiększoną. Mowa o dokumentach urzędowych. Gdy są...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta