Polski Trybunał sądzi prawo unijne
TK jest uprawniony do rozstrzygania skarg konstytucyjnych na przepisy unijne regulujące prawa i wolności
To sedno wczorajszego orzeczenia, które Trybunał Konstytucyjny wydał po rozpatrzeniu sprawy w pełnym składzie 15 sędziów.
Dotychczas jasne było, że TK jest uprawniony do badania zgodności z konstytucją traktatów unijnych. To jest bowiem zapisane w jej przepisach, które mówią o umowach międzynarodowych. Trybunał zaś potwierdził swoje prawo, wyrokując o konstytucyjności traktatu o akcesji Polski do UE i traktatu lizbońskiego.
Które przepisy pierwsze
Wczorajsze orzeczenie TK rozjaśnia sytuację w kwestii tzw. wtórnego prawa unijnego, np. rozporządzeń. Rozpatrywał skargę obywatelki polskiej na przepis rozporządzenia Rady UE w sprawie uznawania orzeczeń sądowych w krajach UE, który miał ograniczać jej prawo do sprawiedliwego sądu. Sąd w Brukseli nakazał jej zapłatę 12,5 tys. euro odszkodowania, a polski sąd orzekł o wykonaniu wyroku. W postępowaniu dłużniczka nie brała udziału, gdyż przepisy rozporządzenia tego nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta