Pakiet medyczny odbieramy za zgodą
Bonusy motywacyjne są świadczeniem pozapłacowym, ale czy to oznacza, że wolno z nich zrezygnować ad hoc? Większość ekspertów twierdzi, że nie można
Temat pakietów medycznych wraca jak bumerang. Pracodawcy nie mając pewności, czy świadczenia te trzeba opodatkować i oskładkować, wolą całkowicie z nich zrezygnować. Wielu sądzi, że tego typu działania nie muszą być poprzedzone zgodą zatrudnionego.
Bonusy odbierają z dania na dzień, nie patrząc, w jakiej formie ani gdzie zostały przyznane. Informują tylko, że np. z 1 grudnia pracownicy tracą prawo do finansowanego przez firmę abonamentu medycznego. Ci pracodawcy tłumaczą, że pakiet medyczny ma charakter motywacyjny i jest tylko świadczeniem pozapłacowym.
Dlatego jego odebranie – tak samo jak przyznanie – zależy tylko od dobrej woli szefa. Procedura wypowiedzeń zmieniających nie jest tu potrzebna. Czy rzeczywiście?
GIP nie ma wątpliwości
Pytanie to nie jest nowe. Stawiałam je dwa lata temu, gdy rezygnację ze świadczeń pozapłacowych wymuszał kryzys gospodarczy. Chcąc wówczas wyjaśnić wątpliwości i postawić przysłowiową kropkę nad i, poprosiłam o opinię Główny Inspektorat Pracy. Urząd nie miał złudzeń.
W stanowisku (GPP-471-4560-22/09/PE/RP) podzielił pogląd, że wszelkie bonusy motywacyjne, w tym pakiety medyczne, są:
• świadczeniami należnymi ze stosunku pracy i w zamian za pracę,
• składnikiem szeroko rozumianego wynagrodzenia i
• wlicza się je do dochodu ze stosunku pracy.
Inspekcja uznała, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta