Dłuższa dniówka inwalidy może być niekonstytucyjna
„Solidarność” broni niepełnosprawnych, którzy od stycznia będą pracowali godzinę dłużej. Chce, by przepisy ocenił Trybunał Konstytucyjny
Od początku przyszłego roku przeszło 110 tys. pracowników z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności zacznie pracować godzinę dłużej. Jeśli zechcą zachować dotychczasowe przywileje, czyli siedmiogodzinną dniówkę, będą się musieli postarać o specjalne zaświadczenie od lekarza medycyny pracy. Tego prawa nie dostaną jedynie niepełnosprawni zatrudnieni w branży ochroniarskiej, którzy już teraz pracują osiem godzin dziennie.
Wydłużenie czasu pracy niepełnosprawnych to konsekwencja zmiany art. 15 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, która znalazła się w nowelizacji uchwalonej przez Sejm 29 października 2010 r. (DzU nr 226, poz. 1475). Po rocznym vacatio legis wejdzie w życie 1 stycznia 2012 r.
W myśl tego przepisu pracownicy z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności stracą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta