Jak pozyskać grunt pod inwestycję
Inwestor, który chce nabyć prawo użytkowania wieczystego działki, może to zrobić na dwa sposoby: albo bezpośrednio od gminy, albo kupując od dotychczasowego jej użytkownika
Zasadą jest, że w dużych miastach zdecydowana większość działek w dobrej lokalizacji jest własnością gminy. Jedyna możliwość ich pozyskania to ustanowienie lub nabycie użytkowania wieczystego.
Na rynku wtórnym
Najczęściej nieruchomość będącą w użytkowaniu wieczystym kupuje się od dotychczasowego użytkownika. Trzeba jednak pamiętać, że nowego nabywcę wiążą wszystkie ustalenia przetargowe i warunki, jakie gmina postawiła pierwszemu użytkownikowi wieczystemu. Z takiej umowy wynika m.in. rodzaj inwestycji, jaki może być zrealizowany na tym gruncie, tj. cel, na jaki ustanowiono to prawo. Może to być np. działka komercyjna, na której można postawić pawilon handlowy.
Uwaga! Nie każda umowa przewiduje cel, dla którego ustanowiono prawo własności, dlatego że na początku lat 90. wiele przedsiębiorstw państwowych stało się z mocy prawa użytkownikami wieczystymi. Oznacza to w praktyce, że przedsiębiorca lub inna osoba, która nabywa od nich grunt, nie ma sprecyzowanego w umowie rodzaju inwestycji, który może być zrealizowany na tym terenie. Tak więc ma prawo wybudować to, co chce. Wcześniej oczywiście musi załatwić formalności budowlane.
Nabycie nieruchomości wymaga zawarcia umowy w formie aktu notarialnego, następnie dokonania wpisu tego prawa do księgi wieczystej, inaczej nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta