Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ile godzin w pracy w 2012 roku

24 listopada 2011 | Vademecum Prawo Pracy | Marta Gadomska
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

W przyszłym roku zatrudnieni od poniedziałku do piątku przepracują 2016 godzin i 252 dni. To żadne zaskoczenie, bo w 2011 roku było tak samo

Nadeszła pora na kolejną analizę godzin roboczych nowego roku. Tradycyjnie podajemy gotowe wymiary czasu pracy na miesięczne, trzymiesięczne, czteromiesięczne i sześciomiesięczne okresy rozliczeniowe. Obliczyliśmy je dodatkowo dla służby zdrowia, zatrudnionych na część etatu i niepełnosprawnych.

W rachunkach uwzględniamy głównie pracujących od poniedziałku do piątku, dla których sobota to dzień wolny z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, bo takich osób jest najwięcej.

W formie ciekawostki policzyliśmy też czas pracy dla zatrudnionych od wtorku do soboty, dla których zgodnie z rozkładem czasu pracy szóstym, wolnym dniem tygodnia jest poniedziałek. Okazuje się, że ten wielkanocny, przypadający 9 kwietnia 2012 r., nie obniży ich puli godzin roboczych. Z tego też powodu w porównaniu z zatrudnionymi od poniedziałku do piątku w 2012 r. będą pracować osiem godzin dłużej.

Te rozbieżności w godzinach roboczych są dopuszczalne od stycznia 2011 r., bo wtedy weszła w życie nowelizacja kodeksu pracy, która – zmieniając zasady liczenia wymiaru czasu pracy – wprowadziła regułę, że nie obniżamy go z tytułu świąt, które zgodnie z rozkładem występują tego samego dnia co wolne z racji przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy.

Nieodzownym elementem naszej noworocznej układanki jest kalendarz obrazujący możliwości wyjazdu na długi weekend. Niestety,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9089

Wydanie: 9089

«
  • listopad
  • 2011
»
PnWtŚrCzPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    
Spis treści
Zamów abonament