Waluta europejska nie zdetronizowała dolara
Skutki kryzysu | Euro straciło szansę, by stać się główną walutą rezerwową świata, ale utrzymuje swoją pozycję dzięki Chinom
Walutą rezerwową może być taka, która jest powszechnie akceptowana na świecie przy rozliczaniu transakcji i używana przez banki centralne jako część rezerw walutowych. Musi być ona w pełni wymienialna, a stać za nią powinna duża, otwarta gospodarka.
Waluta rezerwowa powinna być zatem szeroko stosowana w handlu światowym i globalnej produkcji. Musi stać za nią bardzo rozwinięty rynek kapitałowy i finansowy.
Od połowy XIX wieku do pierwszej wojny światowej rolę głównej waluty rezerwowej świata pełnił dolar. Później został on zastąpiony przez dolara amerykańskiego.
W 1999 roku dolarowi przybył konkurent – euro. Wielu ekonomistów wróżyło, że wspólna waluta europejska zdetronizuje amerykańską, ale tak się nie stało. Co...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta