Przy wadliwym wymówieniu odprawa do zwrotu
- Zwolniliśmy pracownicę w związku z likwidacją jej stanowiska pracy. Jednak sąd przywrócił ją do pracy, podzielając jej zdanie, że de facto stanowisko nie zostało zlikwidowane. Czy mamy prawo żądać od niej, by zwróciła odprawę wypłaconą na podstawie ustawy o zwolnieniach grupowych, którą dostała rok temu?
Pracownik zwalniany z przyczyn niedotyczących pracowników na podstawie ustawy z 13 marca 2003 o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy (DzU nr 90, poz. 844 ze zm.) ma prawo, po spełnieniu określonych w niej warunków, do odprawy pieniężnej.
Jeśli zdecyduje się odwołać od wypowiedzenia umowy o pracę do sądu, kwestionując przyczynę wskazaną w wymówieniu, a w trakcie postępowania sądowego okaże się, że ta przyczyna była pozorna, to sąd pracy – stosownie do żądania pracownika – orzeka o bezskuteczności wypowiedzenia, a jeżeli umowa o pracę uległa już rozwiązaniu – o przywróceniu pracownika do pracy albo o odszkodowaniu (art. 45 k.p.)....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta