Dni wolne wyznaczone w święto obniżą ekwiwalent za urlop
Jeśli szef chce zaoszczędzić na wypłacie za niewykorzystany wypoczynek, wolne od pracy w 2012 r. powinien wyznaczyć na czwartek. Wtedy współczynnik ekwiwalentowy – zależny od liczby dni bez zadań – jest najwyższy: 21,25
Za niezrealizowane w naturze wakacje, gdy podwładny nie zdąży ich wybrać przed rozstaniem z firmą, otrzymuje od niej pieniądze. Tak stanowi art. 171 kodeksu pracy.
Od 2011 r. parametr służący do obliczenia ekwiwalentu za niewybrany urlop może być różny w obrębie tej samej firmy, a nawet w departamencie dla zatrudnionych w podstawowym systemie czasu pracy. A to dlatego, że za sprawą interpretacji Głównego Inspektoratu Pracy szef może dowolnie sterować dniami wolnymi od pracy (z racji pięciodniowego tygodnia) i świętem, ustalając je w tym samym terminie.
Przykładowo jeśli w firmie są wolne piątki, zbiegnie się to z przypadającym tego dnia Świętem Trzech Króli w 2012 r. Pracodawca obniży wymiar czasu pracy tylko z racji dnia wolnego, a nie podwójnie. To m.in. ma taki skutek, że pozwoli zaoszczędzić na ekwiwalencie urlopowym. Jeśli szef wybierze najwyższy poziom wskaźnika ekwiwalentowego, zapłaci najmniej.
To konsekwencja nowelizacji kodeksu pracy z 24 września 2010 r. (DzU nr 224, poz. 1459), która obowiązuje od 1 stycznia 2011 r.
Dzięki niej Polakom przybyło dawne święto Trzech Króli i co za tym idzie nowy dzień wolny od pracy dodany w art. 1 w pkt 1 lit. b w ustawie z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (DzU nr 4, poz. 28 ze zm.) i w pkt 1a art. 17 ustawy z 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta