Tata może się zająć małym dzieckiem
Jeśli pracujący ojciec poczeka jeszcze miesiąc, to na przełomie roku zyska siedem dni dodatkowej opieki nad córką lub synem. Od stycznia tzw. urlop ojcowski zwiększa się do dwóch tygodni. W tym okresie przysługuje zasiłek macierzyński
Ojciec w przeciwieństwie do matki ma większą swobodę w wybraniu wolnego i jeśli tylko nie ograniczają go inne warunki uzyskania tego urlopu, może ustalić go w dogodnym dla siebie terminie, a także skorzystać na jego rychłym wydłużeniu.
Tylko angaż
Takim przywilejem, nadanym w nowelizacji kodeksu pracy z 6 grudnia 2008 r. (DzU nr 237, poz. 1654, dalej ustawa nowelizująca), zatrudnieni cieszą się od 1 stycznia 2010 r. Nową instytucję wprowadzono w art. 1823 k.p., określając jednocześnie warunki występowania o takie wolne, m.in. na pisemny wniosek pracownika do pracodawcy.
Urlop ma prawo zatem otrzymać tylko pracownik, czyli osoba zaangażowana do zadań na umowę o pracę, spółdzielczą umowę o pracę, na zasadzie powołania, wyboru lub mianowania (art. 2 k.p.).
Nie ma tu znaczenia, jaki podwładny ma staż pracy czy rodzaj umowy oraz w jakim wymiarze go zatrudniono. Nie można więc tych uprawnień pozbawić ojca, który karierę zawodową rozpoczął np. w październiku 2011 r. na cztery miesiące i tylko na 1/3 etatu. Przepis mówi jednak o pracowniku – ojcu wychowującym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta