Sprzedaż sztabek bez VAT
Obrót złotem inwestycyjnym jest opodatkowany w szczególny sposób. Trzeba też prowadzić dokładną ewidencję umożliwiającą ustalenie nabywcy, nawet gdy transakcja była udokumentowana tylko paragonem
• Jestem czynnym podatnikiem VAT. Prowadzę działalność gospodarczą, w ramach której skupuję i sprzedaję złoto. Nabyte złoto przekazuję firmie zajmującej się rafinacją, czyli usunięciem srebra i miedzi. W wyniku tego procesu powstaje czyste złoto o próbie 999, mające postać sztabki (złoto inwestycyjne). Za tę usługę otrzymuję fakturę. Czy to prawda, że mogę odliczyć zawarty w niej VAT, mimo że sprzedaż sztabek jest z niego zwolniona? – pyta czytelnik.
Dostawa złota inwestycyjnego jest opodatkowana VAT według szczególnej procedury, która wynika z art. 121 – 125 ustawy o VAT. W rozumieniu tego podatku złoto inwestycyjne to złoto w postaci sztabek lub płytek o próbie co najmniej 995 oraz złoto reprezentowane przez papiery wartościowe.
Pojęcie to obejmuje także złote monety, które spełniają łącznie następujące warunki: mają próbę co najmniej 900; zostały wybite po roku 1800, są lub były obowiązującym środkiem płatniczym w kraju pochodzenia; są sprzedawane po...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta