Rozliczenie możliwe tylko w jednym roku
Firma ma prawo zaliczyć wierzytelność do kosztów w pierwszym roku, w którym spełnione zostały dwie przesłanki: dokonała odpowiedniego zapisu w księgach rachunkowych oraz uprawdopodobniła nieściągalność
Oczywiście chodzi o uprawdopodobnienie w sposób określony w przepisach podatkowych. Jeśli więc wierzyciel zbyt późno przypomni sobie o możliwości zmniejszenia podstawy opodatkowania o nieściągalną należność, musi skorygować zeznanie za odpowiedni rok. Tak samo będzie, gdy dokumenty (np. postanowienie sądu o ukończeniu postępowania upadłościowego) dotrą do niego zbyt późno.
Pewna swoboda występuje tylko gdy nieściągalność uprawdopodobniona jest postanowieniem o nieściągalności wydanym przez komornika. Potwierdza to interpretacja z 4 grudnia 2008 r. (IPPB3/423-1320/08-2/MK) Izby Skarbowej w Warszawie.
Zajmowała się ona określeniem terminu zaliczenia wierzytelności nieściągalnej do kosztów. Spółka, która wystąpiła z pytaniem, posiadała nieprzedawnione wierzytelności potwierdzone prawomocnymi wyrokami sądowymi zarachowane w latach poprzednich do przychodów należnych. Wobec dłużników prowadzone były postępowania egzekucyjne, które z powodu braku majątku zostały umorzone w latach 2002 – 2006.
W roku wydania przez komornika postanowienia o umorzeniu postępowania spółka nie zaliczyła tych wierzytelności do kosztów uzyskania przychodów, ponieważ liczyła na ujawnienie nieznanych dotąd majątków dłużników. W 2007 r. ostatecznie uznała, że nie ma szans na odzyskanie pieniędzy....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta