Wierzyciel i dłużnik muszą spełniać warunki
Ulga na złe długi przysługuje tylko wtedy, gdy dłużnik jest czynnym podatnikiem VAT. Mogą być jednak problemy ze stwierdzeniem, czy ma taki status. Można to ustalić np. występując o zaświadczenie do urzędu skarbowego
Na liście wymogów, które trzeba spełnić, by móc odzyskać VAT od nieuregulowanych należności, są takie, które dotyczą zarówno osoby wierzyciela, jak i dłużnika.
Jeden z tych warunków musi być spełniony w momencie dostawy towarów/świadczenia usług, drugi – w momencie dokonywania korekty.
Z art. 89a ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT wynika, że dostawa towaru lub świadczenie usług powinny być dokonane „na rzecz podatnika, o którym mowa w art. 15 ust. 1, zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny, niebędącego w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji”.
To oznacza, że dłużnik musi – w momencie wykonania świadczenia na jego rzecz – prowadzić działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT i być czynnym VAT-owcem (uprawnionym do rozliczania tego podatku i wystawiania faktur).
Nie będzie więc uprawniać do ulgi nieściągalna należność wynikająca z faktury wystawionej: osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, bądź tzw. rolnikowi ryczałtowemu czy przedsiębiorcy niezarejestrowanemu na VAT, korzystającemu ze zwolnienia podmiotowego ze względu na niewielkie obroty albo zarejstrowanemu jako podatnik VAT zwolniony.
Upadłość nie jest przeszkodą
Wiele wątpliwości podatników budziło do niedawna to, czy wymóg, by kontrahent nie był „w trakcie postępowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta