Gwar i milczenie
Preteksty
Gwar i milczenie
Nobel dla Szymborskiej uświadamia nam, jak skomercjalizował się nasz świat, a my wraz z nim. Sama laureatka zauważyła przy tej okazji, że nasza cywilizacja jest chora na gadulstwo. Po obrządkach beatyfikacji Jerzego Giedroycia i Czesława Miłosza, to kolejna okazja, która nasunęła mi myśl: szkoda, że tylko zmarli mają przywilej, by nad nimi pomilczeć.
Mogę sobie wyobrazić, że zbierają się wszyscy, znajomi i przyjaciele poetki i przez długą chwilę milczą. Jestem ostatnią osobą, która może potępiać gadających, bo nie odmawiałem gadania, a jedynie polowania na Szymborską z nagonką, by Ją ustrzelić wywiadem. Suma tego powszechnego gadania o poetce dała wynik zaskakujący. Wyszło na to, że Szymborska jest z powodu tej nagrody bardzo nieszczęśliwa.
Gościłem Szymborską przez dwa tygodnie w roku 1993 w Szwecji, gdzie byłem dyrektorem Instytutu Polskiego. Wtedy właśnie nieoceniony Anders Bodegard przetłumaczył i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta