Wobec pytań
Tadeuszowi Różewiczowi w 75. rocznicę urodzin
Wobec pytań
Sam sobie wybrał rolę outsidera i samotnika. Żyje na uboczu. Nie zależy mu na rozgłosie, nie uczestniczy w bieżącym życiu literackim, nie wypowiada się na tematy publiczne, wywiadów udziela niechętnie, rzadko zgadza się na spotkania autorskie. A mimo to Tadeusz Różewicz jest czołową postacią polskiej literatury -- zarówno jako poeta, jak i prozaik oraz dramaturg. Jego dokonania w każdym z tych trzech rodzajów twórczości literackiej krytycy określają zgodnie jako wybitne.
Jest laureatem wielu międzynarodowych nagród i jednym z naczęściej tłumaczonych na języki obce polskich pisarzy. Za granicą wydano około 50 wyborów jego wierszy w przekładach m. in. Karla Dedeciusa, Petera Lachmanna, Güntera Kunerta, Jana Pilarza, Miroslava Holuba, Görana Palma, Carlo Verdianiego, Petara Vujicića, Lojze Krahara, Jerzego Lisowskiego, Allana Koski, Adama Czerniawskiego, Władimira Britaniszskiego.
W imię człowieka
Tadeusz Różewicz występował od zawsze przeciwko wszelkim artystycznym konwencjom, stereotypom, schematom -- już to lirycznym, już narracyjnym czy dramatycznym. Burząc budował. W ten sposób stworzył IV system wersyfikacyjny w poezji, nowy typ prozy eseistycznej, wreszcie koncepcję tzw. teatru niemożliwego.
Gdy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta