Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wobec pytań

12 października 1996 | Plus Minus | JD

Tadeuszowi Różewiczowi w 75. rocznicę urodzin

Wobec pytań

Sam sobie wybrał rolę outsidera i samotnika. Żyje na uboczu. Nie zależy mu na rozgłosie, nie uczestniczy w bieżącym życiu literackim, nie wypowiada się na tematy publiczne, wywiadów udziela niechętnie, rzadko zgadza się na spotkania autorskie. A mimo to Tadeusz Różewicz jest czołową postacią polskiej literatury -- zarówno jako poeta, jak i prozaik oraz dramaturg. Jego dokonania w każdym z tych trzech rodzajów twórczości literackiej krytycy określają zgodnie jako wybitne.

Jest laureatem wielu międzynarodowych nagród i jednym z naczęściej tłumaczonych na języki obce polskich pisarzy. Za granicą wydano około 50 wyborów jego wierszy w przekładach m. in. Karla Dedeciusa, Petera Lachmanna, Güntera Kunerta, Jana Pilarza, Miroslava Holuba, Görana Palma, Carlo Verdianiego, Petara Vujicića, Lojze Krahara, Jerzego Lisowskiego, Allana Koski, Adama Czerniawskiego, Władimira Britaniszskiego.

W imię człowieka

Tadeusz Różewicz występował od zawsze przeciwko wszelkim artystycznym konwencjom, stereotypom, schematom -- już to lirycznym, już narracyjnym czy dramatycznym. Burząc budował. W ten sposób stworzył IV system wersyfikacyjny w poezji, nowy typ prozy eseistycznej, wreszcie koncepcję tzw. teatru niemożliwego.

Gdy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 884

Spis treści
Zamów abonament