Szufladki Linneusza
Szufladki Linneusza
Z Wilhelmem Dichterem, autorem nagrodzonej przez Fundację Kultury książki "Koń Pana Boga", rozmawia Elżbieta Sawicka
Pańska książka uważana jest za bardzo udany późny debiut. Co pana skłoniło, w chwili gdy dobiegał pan sześćdziesiątki, do sięgnięcia po pióro?
Niezupełnie to jest debiut. .. Pisaniem zajmowałem się, jeszcze zanim wyjechałem z Polski, w czasie, kiedy pracowałem na Politechnice Warszawskiej. Publikowałem głównie rzeczy popularnonaukowe, wydałem razem z Jackiem Kunickim książkę "Wyspy fizyki", która zresztą dostała nagrodę Brunona Winawera. Są to opowieści o fizykach, smutne i wesołe, wszystkie oparte na naszych słuchowiskach radiowych, nadawanych wcześniej w Polskim Radiu. Jedno z nich lubię szczególnie -- opowiadanie o młodym chłopcu, który emigruje z Niemiec w 1938 roku i na wielkim okręcie w Bremen spotyka starszego pana, także emigranta. Okazuje się, że to Einstein. Wydrukowałem też prawie dwa tysiące artykułów popularnonaukowych w "Życiu Warszawy", a w czasie emigracji z Polski, w Wiedniu i Rzymie, prowadziłem przez parę miesięcy dziennik, który być może kiedyś wydam. A co mnie skłoniło do pisania. .. Miłość do języka i chęć podzielenia się z innymi jedynym życiem, jakie miałem.
Czas hitlerowskiej Zagłady i stalinowskiego Wielkiego Strachu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta