Jaką daninę dla gminy zapłaci właściciel wyciągu narciarskiego
Nie ustaje spór o podstawę opodatkowania podatkiem od nieruchomości kolejek linowych
Różnica zdań w tej materii dzieli organy podatkowe i właścicieli kolejek. Ci ostatni alarmują, że sprawa jest bardzo poważna, ponieważ wiąże się bezpośrednio z opłacalnością prowadzonych przez nich inwestycji. W konsekwencji może mieć istotne przełożenie na sytuację społeczno-gospodarczą lokalnych gmin.
Niejasna definicja
Konflikt ma swe źródło w niejasnej definicji pojęcia „budowla” zawartej w ustawie Prawo budowlane (dalej upb), do której odwołuje się ustawa o podatkach i opłatach lokalnych (upol) w części dotyczącej opodatkowania nieruchomości. Spór wpisuje się w szerszą problematykę opodatkowania budowli złożonych z części, na które składają się konstrukcje budowlane i urządzenia techniczne, tworząc razem całość techniczno-użytkową.
Zdaniem podatników opodatkowane powinny być wyłącznie elementy budowlane obiektu, natomiast urządzenia techniczne związane z tymi elementami nie mogą podlegać podatkowi od nieruchomości, ponieważ nie są budowlami. W związku z tym wartość wspomnianych urządzeń nie powinna być uwzględniana przy obliczaniu podstawy opodatkowania budowli (kwoty, od której następnie będzie pobrany podatek od nieruchomości w wysokości 2 proc.).
Z kolei organy podatkowe ripostują, że „rozdzielanie” złożonych budowli na poszczególne elementy nie ma uzasadnienia, bo stanowią one budowlę jako całość. Wobec tego przy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta