Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Las dla pionierów

09 grudnia 2011 | Podróże | Tomasz Kłosowski
W rezerwacie przyrody Bór chrobotkowy żyje ponad  70 gatunków porostów. fot. tomasz klosowski
źródło: Archiwum
W rezerwacie przyrody Bór chrobotkowy żyje ponad 70 gatunków porostów. fot. tomasz klosowski
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Grzybinka cielista, popielak pylasty – porosty. A porost to związek grzyba z glonem. Grzyby w tej relacji traktują glony jak dojne krowy

Jeziora Pomorza Gdańskiego, bujne lasy przyciągają, jagodniki nęcą. Ale podążając za samochodem, którym kieruje prof. Wiesław Fałtynowicz z Zakładu Bioróżnorodności i Ochrony Szaty Roślinnej Instytutu Biologii Roślin Uniwersytetu Wrocławskiego, coraz bardziej oddalamy się od tych naturalnych pokus. Profesor zapewnił, że prowadzi nas do najcenniejszego przyrodniczego skarbu, ukrytego w sercu tych lasów.

Stajemy na skraju ubogiego boru. Sosny cienkie, pogięte. – Wiedźmowate! – mówi wręcz nasz przewodnik. Ziemia i gałęzie siwe od porostów.

Aż trudno uwierzyć, że to jedyny w swoim rodzaju rezerwat przyrody. I że tu właśnie nasz profesor naucza studentów o bioróżnorodności i potrzebie utrzymania przyrody w należytym stanie. I że sam tu kiedyś robił magisterkę, później doktorat, a to nieco zapomniane przez ludzi miejsce odwiedza parę razy w roku.

To miejsce jest pod ochroną i co rusz leśniczy pan Bolek podjeżdża na motocyklu, by sprawdzić, czy mu tu ktoś po bezcennym dla nauki lesie nie łazi. Intruzów przegania. Profesor na to się nawet trochę zżyma, bo dla zachowania unikalnego w skali kraju zestawu porostów korzystne jest właśnie łażenie i wydeptywanie.

Dziś żyje tu około

70 organizmów z tej grupy. Grzybinka cielista, włostka brązowa, złotlinka jaskrawa, mąkla tarniowa, popielak pylasty, plaskotka...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9102

Wydanie: 9102

Spis treści

Plus Minus

Zamów abonament