Zakazane pączkowanie spółek
Podmioty zagraniczne także podlegają ograniczeniu w możliwości tworzenia jednoosobowych spółek kapitałowych
Możliwość utworzenia jednoosobowej spółki kapitałowej, czyli takiej, której wszystkie udziały bądź akcje należą do jednego wspólnika albo akcjonariusza, została jednoznacznie przewidziana w kodeksie spó-
łek handlowych. Na gruncie prawa polskiego założycielem takiej spółki może być m.in. inna osoba prawna.
Ograniczeniem tego uprawnienia jest natomiast ustawowy zakaz zawiązywania jednoosobowej spółki kapitałowej przez inną jednoosobową spółkę, wynikający z art. 151 § 2 k.s.h. (zakazany proceder określany jest potocznie jako pączkowanie). Celem tej regulacji miała być ochrona obrotu gospodarczego przed niejasnymi strukturami holdingowymi.
Z perspektywy międzynarodowej
Istotnym zagadnieniem praktycznym i prawnym jest odpowiedź na pytanie, czy ustanowiony zakaz zawiązania jednoosobowej spółki kapitałowej dotyczy również podmiotów zagranicznych.
Swoboda przedsiębiorczości jest chroniona przez Unię Europejską. Objęte nią jest podejmowanie i wykonywanie działalności prowadzonej na własny rachunek oraz zakładanie i zarządzanie przedsiębiorstwami, a zwłaszcza spółkami, tj. podmiotami założonymi zgodnie z ustawodawstwem państwa członkowskiego i mającymi swoją...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta