Zakodowane nieobecności w pracy w dokumentach ubezpieczeniowych
Dni, w których pracownik nie stawia się w pracy czekając na przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego, są usprawiedliwione, ale niepłatne. Trzeba je wykazywać w raporcie z kodem przerwy 151
Pozytywna decyzja ZUS o przyznaniu świadczenia rehabilitacyjnego wymusza wycofanie tego raportu.
Prawo do świadczenia rehabilitacyjnego przysługuje ubezpieczonemu, jeżeli
• niezdolność do pracy trwa nadal po wyczerpaniu okresu płatności zasiłku chorobowego (wynoszącego 182 dni albo 270 dni w przypadku gruźlicy lub choroby przypadającej w okresie ciąży) oraz
• dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy.
Świadczenie to można pobierać przez maksymalnie 12 miesięcy po wykorzystaniu okresu zasiłkowego. Przy czym nie oznacza to, że od razu przyznawane jest ono na tak długi okres.
Decyzję w tej sprawie podejmuje lekarz orzecznik ZUS. A jeżeli do jego orzeczenia wniesiono sprzeciw lub zarzut wadliwości, to rozstrzygnięcie należy do komisji lekarskiej ZUS (art. 18 ust. 6 ustawy z 25 czerwca 1999 o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa; tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.).
W następstwie tego orzeczenia decyzję wydaje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta