Jak dokumentować zaliczki dla rolników i w biurze podróży
Dochód z wynajmu miejsc parkingowych przez wspólnotę mieszkaniową nie korzysta ze zwolnienia z podatku, jeśli najemcami są osoby trzecie
- Prowadzę biuro rachunkowe. Jeden z moich klientów jest odbiorcą produktów rolnych. Wystawia więc faktury VAT RR. Inny klient prowadzi biuro turystyczne i rozlicza się według procedury VAT marża. W obu tych wypadkach mam problem z zaliczkami. Czy ich wypłata powoduje powstanie obowiązku podatkowego w VAT i skutkuje obowiązkiem wystawienia faktury zaliczkowej? – pyta czytelnik.
Zgodnie z art. 19 ust. 11 ustawy o VAT otrzymanie zaliczki powoduje powstanie obowiązku podatkowego w dacie jej otrzymania. Zaliczka, wobec której powstał obowiązek podatkowy, powinna być udokumentowaną fakturą. Zgodnie z § 10 ust. 1 rozporządzenia ministra finansów z 28 marca 2011 w sprawie m.in. wystawiania faktur należy to uczynić nie później niż siódmego dnia, licząc od dnia otrzymania zaliczki.
Rolnik ryczałtowy
Co do zasady VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług. Obowiązek podatkowy dla otrzymanej zaliczki jest więc wyjątkiem od reguł ogólnych, ponieważ powstaje w momencie poprzedzającym dostawę towaru lub świadczenie usługi.
Procedurę szczególną rozliczenia VAT od dostaw produktów rolnych przez rolnika ryczałtowego regulują art. 115 – 118 ustawy o VAT. Specyfiką tej procedury jest to, że obowiązek rozliczenia VAT oraz wystawienia faktury oznaczonej jako VAT RR został przerzucony na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta