Wszechmocna Wanda Lwowna
W latach wojny Wanda Wasilewska odgrywała kluczową rolę w polskiej polityce Stalina
W latach wojny Wanda Wasilewska odgrywała kluczową rolę w polskiej polityce Stalina
„Miałam wtedy głos decydujący. Mogło się komuś podobać czy nie podobać, mógł ktoś dyskutować czy nie dyskutować, ale to była linia generalna" – mówiła Wanda Wasilewska o swojej roli w przełomowych latach 1943 – 1944. Dla Stalina to ona, a nie Bierut czy Gomułka, była numerem 1 i – zapewne – murowanym kandydatem na przywódcę czerwonej Polski. Ostatecznie jednak postanowiła pozostać w ZSRR.
W styczniu 1964 roku zorganizowano w Warszawie spotkanie Wasilewskiej z grupą pracowników Zakładu Historii Partii przy Komitecie Centralnym PZPR. W zaufanym gronie mogła mówić o wiele swobodniej niż w oficjalnych publikacjach wspomnieniowych. Powstał materiał niepowtarzalny: kilka miesięcy później, 29 lipca 1964 roku, Wasilewska zmarła na zawał serca. W całości opublikowano go dopiero w latach 80.
Córka socjalfaszysty
Ojciec Wandy, Leon Wasilewski, był działaczem Polskiej Partii Socjalistycznej i jednym z najbliższych współpracowników Józefa Piłsudskiego. Bez wahania zaliczyć go można do grona współtwórców niepodległej Polski. W 1918 roku został ministrem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta