Dzierżawa gruntu pod wiatraki z VAT
Budowa elektrowni wiatrowych wykracza poza działalność rolniczą. Dlatego usługa dzierżawy nie korzysta ze zwolnienia z podatku od towarów i usług
Tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 25 listopada 2011 (I FSK 216/11).
Czego dotyczył spór
We wniosku o interpretację przepisów podatnik wyjaśnił, że w lutym 2009 zawarł umowę dzierżawy gruntów o powierzchni blisko 1,7 ha. W rejestrze gruntów są one oznaczone jako pastwiska trwałe, grunty rolne oraz rowy. Dzierżawca ma możliwość wzniesienia na nich elektrowni wiatrowych, położenia kabli i przyłączy, wykonania całej infrastruktury technicznej z tym związanej.
Podatnik podkreślił, że zachowuje prawo do użytkowania gruntów w celach rolniczych. Wskazał również, że dla terenu objętego umową dzierżawy został opracowany plan zagospodarowania przestrzennego. Jego wytyczne zakładają, że nie ma możliwości wybudowania elektrowni wiatrowych bez jego zmiany. Podatnik zapytał, czy grunt będący przedmiotem dzierżawy należy traktować jako teren niezabudowany inny niż budowlany oraz przeznaczony pod zabudowę.
W związku z tym, czy dzierżawa jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta