Gdzie powinna być opodatkowana sprzedaż maszyny połączona z montażem
Prawidłowe rozliczenie transakcji z zagranicą sprawia przedsiębiorcom niemały problem. Od właściwego wskazania miejsca ich opodatkowania zależy, czy trzeba będzie ponieść ciężar polskiego podatku
Trzeba bowiem pamiętać, że VAT jest podatkiem terytorialnym, co oznacza, że są nim obciążone tylko te czynności, których miejsce opodatkowania, zgodnie z przepisami o VAT, znajduje się na terytorium Polski.
Co mówią przepisy
W ustawie o VAT miejsce opodatkowania dostawy towarów reguluje art. 22. W myśl podstawowej zasady, w przypadku towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy nabywcę lub przez osobę trzecią, miejscem opodatkowania jest miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy.
Zatem gdy podatnik sprzedaje towary, które są transportowane, miejscem opodatkowania jest kraj, z którego je wywieziono.
Przykład
Podatnik dokonuje dostawy z Polski krzeseł i stołów, które są wywożone do kraju trzeciego (np. Rosji). W takim wypadku dostawa jest opodatkowana w Polsce jako eksport towarów. Gdyby natomiast towary były wywożone z Polski do innego kraju unijnego, mielibyśmy do czynienia z wewnątrzwspólnotową dostawą towarów (WDT).
Istotny wyjątek
Jeden z wyjątków od tej reguły określa art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem w przypadku dostawy towarów, które są instalowane lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta