Podatek od nieruchomości: ważny wyrok
Werdykt Trybunału Konstytucyjnego powinien zakończyć spory dotyczące podatku od nieruchomości wyrobisk górniczych oraz znajdujących się w nich urządzeń służących do wydobywania kopalin – twierdzą dr, radca prawny oraz doradca podatkowy
Zasadniczym przedmiotem sporu w sprawie, w wyniku której Sąd Administracyjny w Gliwicach zwrócił się z pytaniem prawnym do Trybunału Konstytucyjnego (TK), był zakres opodatkowania podatkiem od nieruchomości wyrobisk górniczych oraz znajdujących się w nim urządzeń na styku regulacji ustaw: o podatkach i opłatach lokalnych; Prawo budowlane; Prawo geologiczne i górnicze. Jednym ze spornych problemów powstałych w toku sporu między organami podatkowymi a skarżąca spółką było wymagające rozstrzygnięcia pytanie: czy wyrobiska górnicze stanowią budowlę dla celów podatku od nieruchomości i podlegają opodatkowaniu, oraz czy określone obiekty i urządzenia górnicze, zlokalizowane w podziemnym wyrobisku górniczym, wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej, są budowlami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości (czyli czy są budowlami w rozumieniu art. 2 ust. 21 pkt 3 w związku z art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy o opłatach lokalnych). Polemika stron dotyczyła sposobu kwalifikacji dla celów podatkowych takich urządzeń jako: urządzenia do doprowadzenia i odprowadzenia wody, przewody sieci energetycznej do napędu urządzeń transportu, urządzenia służące do prowadzenia urabiania kopalin użytecznych, obudowy wyrobiska (podporowe i zmechanizowane) itp.
Próba rozstrzygnięcia
Kwestię opodatkowania wyrobisk...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta