Kara porządkowa nie za każde naruszenie
Zanim nałożysz na zatrudnionego naganę czy upomnienie, sprawdź, czy masz do tego prawo. Wcześniej również wysłuchaj jego wersji
W przepisach prawa pracy próżno szukać procedury dyscyplinarnej, która określałaby zasady postępowania odnośnie do wszystkich rodzajów niepożądanych zachowań pracowników. Nie można natomiast uznać, że przy każdym takim zachowaniu należy sięgnąć do art. 108 k.p.
Przepis ten mówi o karze upomnienia i nagany, ale sankcje te można zastosować wyłącznie w wyraźnie określonych sytuacjach. Chodzi mianowicie o nieprzestrzeganie przez pracownika:
- ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy,
- przepisów pożarowych,
- przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy.
Z literalnego brzmienia tego przepisu wynika, że kary te nie są właściwe w przypadku naruszenia innych obowiązków pracownika, w szczególności pozostałych zdefiniowanych w art. 100 kodeksu pracy (m.in. sumiennego wykonywania pracy), czy nieosiągania przez zatrudnionego założonych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta