W jaki sposób rozliczyć wynagrodzenie pracownika wysłanego za granicę
Polski pracodawca nie zawsze pobiera zaliczkę od pensji osoby oddelegowanej do pracy w innym kraju
- Spółka z o.o. mająca siedzibę w Krakowie świadczy usługi transportowe na obszarze Polski i Unii Europejskiej. 1 października 2011 delegowała do pracy w Holandii jednego pracownika na stanowisko kierowcy na okres dwóch miesięcy. Wynagrodzenie będzie wypłacała spółka. W którym kraju opodatkować pensję delegowanego pracownika? – pyta czytelnik.
Zasady opodatkowania osób wykonujących pracę za granicą regulują przepisy ustawy o PIT oraz umowy międzynarodowe zawarte między Polską a państwem, w którym otrzymano wynagrodzenie.
Istotnym kryterium dla określenia obowiązku podatkowego osoby uzyskującej dochód za granicą jest jej miejsce zamieszkania. Według ustawy o PIT za osobę mającą w Polsce miejsce zamieszkania uważa się osobę mającą tu ośrodek interesów życiowych lub przebywającą w naszym kraju dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.
O tym czy wynagrodzenie osiągnięte za granicą będzie opodatkowane w Polsce czy za granicą, decyduje właściwa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, w tym wypadku polsko-holenderska konwencja w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu (DzU z 2003 r. nr 216, poz. 2120).
Decyduje czas pobytu
Opodatkowanie w Polsce wynagrodzenia z pracy świadczonej w Holandii...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta