Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W obronie rozumu

21 grudnia 2011 | Publicystyka, Opinie | Łukasz Hardt
źródło: Rzeczpospolita
autor zdjęcia: Mirosław Owczarek
źródło: Rzeczpospolita

Debata publiczna nad modernizacją Polski powinna się opierać na rzetelnych badaniach, a nie jedynie na autorytecie Kościoła, co niestety polska prawica często zwykła czynić – twierdzi ekonomista

Czy polskie społeczeństwo porzuca tradycyjne wartości na rzecz tych postulowanych przez środowiska lewicowe, a więc że popiera związki partnerskie, opowiada się za emancypacją mniejszości seksualnych, a także chce dalszego zwiększenia udziału kobiet w polityce i biznesie? Przyjrzyjmy się, jaki obraz rzeczywistości społecznej wyłania się z niedawnego raportu "Młodzi 2011" pod redakcją Michała Boniego.

Przede wszystkim już w rozdziale drugim uwagę zwraca jeden z wykresów, gdzie na pytanie "co w życiu jest ważne?" najwięcej wskazań uzyskuje "udane życie rodzinne" (prawie 80 proc.); następnie okazuje się, że dwukrotnie więcej młodych Polaków, stając przed dylematem praca czy rodzina, wybierze zdecydowanie rodzinę.

Jeszcze ciekawsze dane prezentuje wykres, w którym autorzy analizują plany małżeńskie młodych, odwołując się do reprezentatywnych badań społecznych. I tak, ok. 65 proc. młodych  (19 – 26 lat) planuje zawarcie małżeństwa (19 proc. odpowiada, że już jest w związku małżeńskim), natomiast jedynie 3 proc. chce żyć bez stałego związku, a 6 proc. w związku nieformalnym. Idźmy dalej i przyjrzyjmy się temu, gdzie młodzi sytuują miłość i seks na tle innych wartości życiowych.

Najważniejsze dla młodych jest zdrowie (55 proc.), następnie rodzina (48 proc.), bezpieczeństwo (43 proc.) i miłość (39 proc.), a seks bardzo ważny jest jedynie dla 19 proc....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9112

Wydanie: 9112

Spis treści
Zamów abonament