Wyprawa na Słońce
Do najciekawszych badań podwodnych i bez wątpienia najważniejszych związanych ze skromnymi, jakkolwiek by było, dziejami polskiej Marynarki Wojennej należą prace przeprowadzone na XVII-wiecznym wraku galeonu „Solen" (słońce).
Ten szwedzki okręt, co prawda nigdy do nas nie należał, ale okoliczności, w jakich zatonął, sprawiają, iż posiada wyjątkową wartość emocjonalną i historyczną. Spoczął na dnie Zatoki Gdańskiej 27 listopada 1627 r. w trakcie starcia flot szwedzkiej i polskiej, zwanego bitwą pod Oliwą. Podczas dramatycznej i krwawej walki abordażowej, w której przeciwnikiem „Solena" był nasz „Wodnik" dowodzony przez Hermanna Wittego, Szwedzi, stwierdziwszy beznadziejność swego położenia, wysadzili własny okręt, podpalając magazyn prochowy.
Okręt wraz z całym wyposażeniem i uzbrojeniem, opadłszy na głębokość 16 m, przetrwał na dnie do 1969 r. Wtedy to został przypadkowo odkryty podczas prac związanych z budową gdańskiego Portu Północnego. Podjęte przez ekipę Muzeum Morskiego w Gdańsku badania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta