Uproszczone zaliczki to wygodna forma rozliczeń z budżetem
Przedsiębiorcy opodatkowani według skali, a także ci, którzy płacą podatek liniowy, mogą uiszczać zaliczki w stałej wysokości obliczone od dochodu z lat poprzednich
Zaletą tego rozwiązania jest to, że przedsiębiorca z góry zna wysokość comiesięcznego obciążenia na rzecz budżetu. Zyskuje, gdy firma w ciągu roku się rozwija, traci jednak, gdy jej dochody spadają w stosunku do lat ubiegłych. Zysk i strata są oczywiście tymczasowe – dopłatę lub nadpłatę rozliczymy w zeznaniu rocznym.
Przyjrzyjmy się zapisanym w art. 44 ust. 6b – 6i ustawy o PIT zasadom regulującym tę formę rozliczeń.
Nie dla rozpoczynających
Mogą ją wybrać wyłącznie podatnicy prowadzący działalność gospodarczą, opodatkowani na zasadach ogólnych (według skali) albo podatkiem liniowym, u których w jednym z lat poprzedzających rok podatkowy wystąpił dochód podlegający opodatkowaniu (o czym niżej).
Zaliczek uproszczonych nie zapłacą podatnicy, którzy pierwszy raz podjęli działalność w roku podatkowym albo w roku poprzedzającym rok podatkowy. Zatem w 2012 r. wybór tej formy opłacania zaliczek nie dotyczy osób, które rozpoczęły działalność w roku 2011 albo w 2012.
Jak obliczamy wysokość
Podstawą obliczenia zaliczek uproszczonych jest dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej (opodatkowany według zasad ogólnych lub liniowo) wykazany w zeznaniu rocznym (PIT-36 lub PIT-36L) złożonym:
1) w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta