Zawiadomienie wiąże, dlatego warto pamiętać o precyzji
Nawet jeżeli podatnik, informując o wyborze uproszczonych zaliczek, określi, że dokonuje wyboru na konkretny rok podatkowy, takie zawiadomienie będzie go wiązało przez następne lata
Podanie konkretnego roku w zawiadomieniu nie jest bowiem tożsame z jednoczesną rezygnacją z tego wyboru na lata następne.
Nie można wybrać na konkretny rok
Takie stanowisko zajęła Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacjach z 7 września 2011 (ILPB4/423-189/11-2/MC) i z 16 czerwca 2009 (ILPB3/423-219/09-4/MC) rozpatrująca przypadek spółki, która zawiadomiła urząd skarbowy o wyborze uproszczonej formy w 2010 r.
Spółka uważała, że zawiadomienie tej treści oznacza jednoczesną rezygnację z wyboru tej formy rozliczeń w 2011 r., złożoną z rocznym wyprzedzeniem. Zdaniem izby art. 25 ust. 7a ustawy o CIT nie zwalnia podatnika z obowiązku zawiadomienia właściwego naczelnika urzędu skarbowego wprost o rezygnacji, także w sytuacji gdy w złożonym zawiadomieniu o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta