Jakie są zasady bezpiecznego korzystania z cudzego utworu
Kopiowanie e-kartek i e-życzeń, które mają rangę utworu, rodzi wiele konsekwencji prawnych. Jakie one są?
Dziś Internet to nie tylko źródło przetwarzania informacji, ale również powszechne źródło naruszania prawa, bardzo często dokonywanego przez internautów nieświadomie. Święta były kolejnym okresem powszechnego kopiowania kartek i życzeń świątecznych z różnych portali, stron internetowych lub książek.
Przy okazji niejednokrotnie naruszano prawo. Zapominano przy tym, że często kopiowanie kartek i życzeń, które mają rangę utworu, rodzi wiele konsekwencji prawnych.
Uwaga! Prawo autorskie chroni każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, zarówno w formie pierwotnej, jak i w postaci opracowania utworu.
Utworem według ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych jest „każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia”.
Do katalogu kategorii utworów ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych zalicza w szczególności utwory: wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe), plastyczne, fotograficzne, lutnicze, wzornictwa przemysłowego, architektoniczne, architektoniczno-urbanistyczne i urbanistyczne, muzyczne i słowno-muzyczne, sceniczne, sceniczno-muzyczne, choreograficzne i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta