Kiedy przedsiębiorca zasiedzi działkę
Faktyczne władztwo nad rzeczą charakteryzujące posiadanie samoistne zachodzi wtedy, gdy osoba fizyczna czy prawna może korzystać z rzeczy, i to w taki sposób, jakby była jej właścicielem
Jedną z podstawowych przesłanek nabycia prawa własności nieruchomości przez zasiedzenie jest nieprzerwane posiadanie samoistne nieruchomości przez określony w przepisach kodeksu cywilnego okres.
W zależności od tego, czy posiadacz – którym może być zarówno osoba fizyczna, jak i osoba prawna, np. przedsiębiorca – objął nieruchomość w posiadanie w dobrej wierze (tzn. miał poczucie, że jest właścicielem nieruchomości, czy zachowywał się jak właściciel) czy też w złej wierze (wiedział lub z łatwością mógł się dowiedzieć o istnieniu właściciela nieruchomości), nabywa on własność nieruchomości w drodze zasiedzenia po upływie ustawowego terminu 20 lub odpowiednio 30 lat.
Ważne domniemanie
Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego domniemywa się ciągłość posiadania. Art. 340 kodeksu cywilnego brzmi: „Domniemywa się ciągłość posiadania. Niemożność posiadania wywołana przez przeszkodę przemijającą nie przerywa posiadania.”
Brzmienie tego artykułu należałoby niewątpliwie interpretować w związku z domniemaniem w art. 341 k.c., który wskazuje, iż domniemywa się, że posiadanie jest zgodne ze stanem prawnym. Domniemanie to dotyczy również posiadania przez poprzedniego posiadacza.
Tak skonstruowany przepis kwalifikuje posiadacza samoistnego jako osobę uprawnioną do wykonywania posiadania. Posiadanie jest więc nie tylko...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta