Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie wysyłaj ponownie pisma o rozstaniu

04 stycznia 2012 | Prawo i praktyka | Tomasz Poznański

Odmowa przyjęcia przez podwładnego oświadczenia o rozwiązaniu angażu przyniesie mu korzyść tylko w takiej sytuacji, gdy pracodawca popełni błąd

Zgodnie z art. 30 § 3 kodeksu pracy oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie. Zdecydowanie najlepsza sytuacja to taka, gdy podwładny przyjmuje pismo i kwituje jego odbiór na drugim egzemplarzu. Nie ma wtedy wątpliwości, że doszło do skutecznego doręczenia oświadczenia o rozwiązaniu angażu.

Oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią (art. 61 § 1 kodeksu cywilnego w zw. z art. 300 k.p.).

Ze świadkiem

Podstawową zasadą wręczenia wypowiedzenia jest dokonywanie tej czynności w obecności świadka, np. innego pracownika. Często podwładny nie chce przyjąć pisma lub przyjmuje je, ale nie poświadcza odbioru. Obecność osoby trzeciej gwarantuje skuteczne potwierdzenie przebiegu zdarzeń przed sądem.

Personel się jednak zmienia. Nie ma pewności, czy ten, kto wręczał wymówienie lub był świadkiem tej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9123

Wydanie: 9123

Spis treści
Zamów abonament