Wpłaty CIT także w stałej wysokości
Również firmy objęte podatkiem dochodowym od osób prawnych mogą płacić zaliczki w uproszczonej formie
Zasady są podobne do przyjętych w ustawie o PIT. Zasadnicza różnica jest taka, że wysokość zaliczki wyznacza kwota podatku należnego (a nie dochodu) z zeznania bazowego.
Tę formę rozliczenia regulują art. 25 ust. 6 – 10 oraz 5a ustawy o CIT.
Podatnicy mogą wpłacać zaliczki miesięczne w danym roku podatkowym w uproszczonej formie w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy.
Jeżeli w tym zeznaniu nie wykazali podatku należnego, mogą wpłacać zaliczki miesięczne w wysokości 1/12 podatku należnego wynikającego z zeznania złożonego w roku poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata. Jeżeli również w tym roku nie wykazali podatku należnego, nie są możliwe wpłaty zaliczek w uproszczonej formie.
Przy założeniu, że w firmie rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym, wybierając uproszczone zaliczki na 2012 r., odnosimy się zatem do zeznań za 2010 r. złożonych w roku poprzedzającym (2011) lub za 2009 r. złożonych w roku poprzedzającym rok podatkowy o dwa lata (w roku 2010).
Jeżeli w zeznaniach złożonych w roku poprzedzającym rok podatkowy (lub poprzedzającym rok podatkowy o dwa lata) firma nie wykaże podatku należnego do zapłaty, to korekta tych zeznań, w efekcie której wystąpi taki podatek, złożona w roku wyboru formy zaliczek, jeszcze przed terminem wpłaty pierwszej zaliczki nie spowoduje, że firma „odzyska”...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta