Pierwsza praca dla humanisty – warto spróbować swych sił w biznesie
„Rz” podpowiada, w jakich branżach mogą znaleźć pracę absolwenci kierunków humanistycznych
Co roku studia humanistyczne kończy prawie 40 tys. osób. Licząc też absolwentów kierunków społecznych i pedagogicznych, którzy często rywalizują o te same miejsca pracy, mamy niemal 180-tysięczną rzeszę kandydatów. To sporo, ale z drugiej strony przybywa też możliwości pracy dla humanistów, którym sprzyja choćby rozwój Internetu i PR. Otwarcie na absolwentów studiów humanistycznych i społecznych deklarują koncerny FMCG, firmy doradczo-audytorskie oraz centra usług finansowo-księgowych.
Do usług i FMCG
– Nie jesteśmy skoncentrowani tylko i wyłącznie na absolwentach SGH i innych uczelni ekonomicznych. Humaniści, którzy biegle znają obce języki, są u nas bardzo pożądani. Ich atutem jest dobra komunikatywność, umiejętność nawiązywania relacji z ludźmi, co jest bardzo istotne w pracy, która polega na stałym kontakcie z klientami – twierdzi Maciej Piwowarczyk, dyrektor centrum operacji BPO w warszawskim biurze Accenture. Jak zaznacza, w pracy w centrum usług liczy się też chęć do współpracy międzykulturowej – np. umiejętność tworzenia zespołu z kolegami z Filipin, Indii czy też Chin.
Taka umiejętność przydaje się też...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta