Pozyskanie wykonawcy usługi doręczania mandatów a unijne prawo
Przedsiębiorcy działający na rynku świadczenia usług pocztowych mogą wywodzić z III dyrektywy pocztowej określone uprawnienia i dochodzić ich realizacji od państwa członkowskiego
Skarb Państwa – Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD) – przygotował specyfikację istotnych warunków zamówienia (siwz) w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego pod nazwą „Świadczenie usług personalizowania, wydruku, konfekcjonowania, kopertowania i doręczania korespondencji”.
Fotoradary i kary
Celem realizacji zamówienia jest między innymi wykonanie wielu czynności (m.in. personalizacja druku, wydruk, sortowanie, kopertowanie itp.) związanych z przygotowaniem i dostarczeniem mandatów karnych z fotoradarów oraz kar pieniężnych nakładanych przez zamawiającego na podstawie ustawy o drogach publicznych.
W celu przybliżenia problemu prawnego związanego z zapisami zawartymi w siwz niezbędne jest przytoczenie nie tylko zapisów specyfikacji, ale i kontekstu zarzutów prywatnych operatorów pod adresem GITD oraz argumentów organizatora przetargu. GITD, formułując opis przedmiotu zamówienia, wymaga by „w przypadku konieczności wysyłki poza granice RP na terytorium RP rozliczenie następowało według cen cennika operatora krajowego, z którego korzysta wykonawca, nie wyższych niż obowiązujące w danym czasie w Poczcie Polskiej”.
Pocztowy monopol
Zdaniem prywatnych operatorów pocztowych nie jest możliwe uzyskanie zamówienia publicznego na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta