Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy po rozstaniu trzeba zwrócić pieniądze

04 stycznia 2012 | Prawo i praktyka | Łukasz Prasołek

Jeśli pracownik podważa przyczynę wymówienia angażu, którą szef określił jako nieleżącą po stronie tej osoby, podwładny musi liczyć się z tym, że przepadnie mu wypłacona wcześniej odprawa – uznał Sąd Najwyższy

Taki pogląd wyraził w wyroku z 22 czerwca 2011 (II PK 4/11), badając wzajemne relacje między wypowiedzeniem umowy o pracę z przyczyn leżących po stronie pracodawcy a wykazaniem pozorności tak określonego powodu.

Zasądzenie na rzecz pracownika odszkodowania w związku z ustaleniem braku przyczyn niedotyczących pracownika do wypowiedzenia mu umowy o pracę oznacza, że odpadła podstawa do wypłaty odprawy pieniężnej. Tym samym stała się ona świadczeniem nienależnym (art. 410 § 2 k.c. w związku z art. 300 k.p.).

Wykluczające się rekompensaty

W związku z rozwiązaniem stosunku pracy przy grupowym zwolnieniu pracownikowi przysługuje odprawa pieniężna. Co ma jednak zrobić, gdy ją zainkasuje, ale wie, że przyczyna rozstania jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9123

Wydanie: 9123

Spis treści
Zamów abonament