Najważniejsze orzeczenia sądowe z 2011 roku w sprawach VAT
Rozpoczynamy przegląd najistotniejszych dla firm wyroków sądów administracyjnych w sprawach podatkowych, jakie zapadły w ubiegłym roku. Dziś przypominamy rozstrzygnięcia dotyczące podatku od towarów i usług
Nie ma kosztu, jest prawo do odliczenia
1 grudnia 2008 r. przestał obowiązywać przepis ustawy o VAT, zgodnie z którym podatnicy nie mogli odliczać podatku naliczonego od nabywanych towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
Ustawodawca, uchylając tę regulację, sam przyznał, że była ona niezgodna z prawem wspólnotowym. Jednak organy podatkowe w niektórych sprawach dotyczących okresu sprzed 1 grudnia 2008 r. nadal twierdzą, że gdy wydatek nie został uznany za koszt podatkowy, nie jest możliwe odliczenie VAT.
Z poglądem takim nie zgodził się Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 21 stycznia 2011 r. (I FSK 197/10). Uznał, że art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT naruszał zasadę proporcjonalności i neutralności. Organy podatkowe nie mogły więc odmówić podatnikowi prawa do odliczenia VAT naliczonego, nawet jeżeli poniesione przez niego wydatki nie były uznawane za koszt uzyskania przychodu na gruncie ustaw o podatkach dochodowych.
Grunt dzieli los budynku
W sprawie rozstrzyganej przez NSA 10 sierpnia 2011 r. (I FSK 1232/10) organy podatkowe próbowały wykazać, że wykup gruntu od gminy za cenę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta