Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przetarg nie w każdej sytuacji jest bezwzględnie konieczny

17 stycznia 2012 | Prawo i praktyka | Kamila Tarnacka

W praktyce nie tylko gminy budują i eksploatują regionalne instalacje do przetwarzania odpadów komunalnych. Mogą one należeć także do prywatnych podmiotów, o czym zapomniano wspomnieć w przepisach

Preferowanym sposobem zagospodarowania zmieszanych odpadów komunalnych ma być ich przetwarzanie w nowoczesnych regionalnych instalacjach do przetwarzania odpadów komunalnych, których budowę, utrzymanie i eksploatację zapewnić mają przede wszystkim gminy – stanowią zmienione przepisy  ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (ustawa), które weszły w życie 1 stycznia 2012 r.

Ustawa szczegółowo reguluje warunki funkcjonowania systemu gospodarowania zmieszanymi odpadami komunalnymi, w tym m.in. tryb wybierania podmiotów wykonujących działalność w zakresie zagospodarowania odpadów komunalnych, w przypadku gdy to gminy samodzielnie lub wspólnie z podmiotem prywatnym będą realizować inwestycje budowy, utrzymania i eksploatacji własnych (gminnych) regionalnych instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych.

Wówczas co do zasady, zgodnie z art. 3a ustawy, podmioty, które będą budowały, utrzymywały lub eksploatowały te instalacje, zostaną wyłonione przez gminy w drodze przetargu lub na zasadach określonych w ustawie o partnerstwie publiczno-prywatnym lub ustawie o koncesji na roboty budowlane lub usługi.

Inwestycja samodzielna

W praktyce część inwestorów zainteresowanych jest samodzielnym pozyskaniem finansowania oraz wybudowaniem i eksploatacją tego typu instalacji. Co do zasady...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9133

Wydanie: 9133

Spis treści
Zamów abonament