Pedagog na zastępstwie musi zgrać się z potrzebami placówki
Spór o prawo do „trzynastki" za pracę krótszą niż pół roku, osób zatrudnionych w trakcie roku szkolnego wynika z braku zgody co do definicji „organizacji pracy szkoły"
Sześciomiesięczny okres pracy nie jest wymagany w przypadku nawiązania stosunku pracy w trakcie roku kalen-
darzowego z nauczycielem i nauczycielem akademickim zgodnie z organizacją pracy szkoły. Zatem nauczyciel zatrudniony w trakcie roku kalendarzowego, nawet w niepełnym wymiarze czasu pracy, na czas określony w celu zastąpienia innego pedagoga zgodnie z organizacją pracy szkoły powinien otrzymać „trzynastkę”, niezależnie od długości okresu zatrudnienia.
Zawężona wykładnia
Tutaj jednak pojawiają się wątpliwości. Ministerstwo Edukacji Narodowej w stanowisku z 17 marca 2010 r. wskazuje, że wcale nie jest tak, że ustawodawca przyznał nauczycielom prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego w każdym przypadku nawiązania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego, kiedy nie jest możliwe przepracowanie co najmniej sześciu miesięcy.
Zdaniem resortu prawo do tego świadczenia przysługuje tylko wtedy, gdy zatrudnienie to nastąpiło zgodnie z organizacją pracy szkoły. A według MEN to oznacza, że dodatkowe wynagrodzenie roczne ma ten nauczyciel, z którym stosunek pracy został nawiązany z początkiem roku szkolnego, tj. z 1 września, z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta