Sędziów trzeba szkolić
Krajowa Rada Sądownictwa chce rewizji zasad i sposobów sprawowania nadzoru administracyjnego nad sprawami, którymi zajmował się Europejski Trybunał Praw Człowieka
Chodzi o sprawy, w których zapadły wyroki Trybunału, doszło do ugody z polskim rządem lub padła z jego strony deklaracja uznająca naruszenie.
W specjalnej uchwale KRS zwraca uwagę, że wykonywanie wyroków ETPCz nie obejmuje tylko wypłacenia przez rząd zadośćuczynienia osobie, której prawa chronione naruszono.
„Wykonanie orzecznictwa Trybunału powinno polegać także na przedsięwzięciu środków zapobiegających podobnym naruszeniom w przyszłości" – zauważa KRS.
Co można zrobić? Opracować odpowiednie programy szkoleniowe dla sędziów (przewidziane dla szkolenia wstępnego oraz ustawicznego). Sama publikacja i rozpowszechnianie wyroków oraz informacji na temat ugód i jednostronnych deklaracji nie wystarczy. Kolejna sprawa to przekazywanie informacji zwrotnej na temat wyroków ETPCz konkretnym sędziom i sądom – tym, których wyroki stały się podstawą orzeczeń Trybunału.