Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie za każdą gotowość do pracy będzie rekompensata

17 stycznia 2012 | Prawo i praktyka | Marek Rotkiewicz

Miejsce faktycznego pełnienia przez podwładnego dyżuru w zakładzie lub w innym punkcie wyznaczonym przez szefa ma istotne skutki. Za ten pełniony w domu nie ma wynagrodzenia

– Które dyżury pełnione przez pracownika można uznać za domowe? Czy jest to każda realizowana taka aktywność poza zakładem? Czy takim dyżurem jest ten odbywany w miejscu, gdzie podwładny ma zapewnioną możliwość wypoczynku? – pyta czytelnik.

Dyżury pracownicze polegają na pozostawaniu pracownika poza normalnymi godzinami w gotowości do wykonywania pracy wynikającej z angażu. Tak określa to art. 1515 k.p., przy czym do faktycznego jej wykonywania może wcale nie dojść.

W domu bez zapłaty

O miejscu pełnienia dyżuru decyduje pracodawca – może wyznaczyć do tego zakład pracy lub inny punkt. To drugie miejsce obejmuje zarówno te związane z prowadzoną działalnością, jak i tzw. dyżur domowy.

Pojęcie „dyżur domowy” należy odnosić konkretnie do domu lub mieszkania pracownika czy też innego miejsca stałego lub czasowego pobytu rozumianego jako konkretny adres....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9133

Wydanie: 9133

Spis treści
Zamów abonament