Zostało 14 dni na IWA za 2011 rok
Ten, kto do 31 stycznia nie złoży informacji ZUS IWA mimo takiego obowiązku albo poda w niej nieprawdziwe dane, naraża się na konieczność opłacania nawet o połowę wyższej składki wypadkowej
Składkę wypadkową – być może w nowym wymiarze – przyjdzie płatnikom płacić od 1 kwietnia 2012 r. do 31 marca 2013 r. Wcześniej jednak – do końca stycznia – muszą wysłać do ZUS poprawnie wypełnioną informację ZUS IWA za 2011 r.
Na podstawie danych w niej zamieszczonych ZUS ustali płatnikowi przekazującemu taki dokument po raz trzeci z rzędu wysokość składki na nowy rok składkowy. Pozostali płatnicy muszą ją ustalić samodzielnie, co nie zwalnia ich z obowiązku przekazania IWA za 2011 r.
Spóźnialski zapłaci więcej
Kto nie wyśle tej informacji do ZUS albo ją przekaże, ale z błędami powodującymi zaniżenie należnej składki wypadkowej, naraża się na dotkliwą sankcję finansową. ZUS może bowiem na nierzetelnego płatnika nałożyć – w drodze decyzji – karę w postaci podwyższonej stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe.
Może wówczas podnieść składkę nawet do 150 proc. stopy procentowej ustalonej na podstawie prawidłowych danych. Co ważne, skutek w postaci podwyższonej daniny dotknie płatnika bez względu na to, czy świadomie wykazał nieprawdziwe dane na IWA. Wyższą składkę będzie wówczas musiał płacić przez cały kolejny okres składkowy, tj. od kwietnia 2012 r. do marca 2013 r.
Ustawa nie przewiduje żadnych konsekwencji dla płatników, którzy spóźnią się z przekazaniem informacji ZUS IWA. Nie oznacza to jednak, że przekazanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta